GÜVERCİN SÜTÜ

Konusu 'Vücut yapıları, Davranışları, Özellikleri' forumundadır ve p a r s tarafından 7 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. p a r s

p a r s New Member Üye

Bütün kuşlar içinde yalnızca Columbidae (güvercingiller) üyelerinde rastlanan benzersiz bir özellik yavruların beslenmesi için “güvercin sütü” adı verilen bir salgının salgılanmasıdır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık bir hafta süre ile bu salgı ile beslenirler. Daha sonra ana ve babalarının kursaklarında öğüttükleri yarı sindirilmiş besinle beslenmeye geçerler. Yavru kuş gagasını ebeveynlerinin ağzının içine sokar ve ebeveynlerinin kusmasını sağlayarak bu salgıyı alır. Güvercinin beynin altında bulunan hipofiz bezinin salgıladığı prolaktin adı verilen bir hormon, bu salgı mekanizmasını harekete geçirmektedir. Kursak çeperinden salgılanan bu besleyici maddenin bileşimi memelilerdeki süte oldukça yakındır. Halk arasında “kuş sütü” olarak bilinen bu salgı, güvercinlerde sadece kuluçka dönemi sonuna doğru yaklaşık bir hafta süre ile salgılanan bir maddedir.

2. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

ellerine sağlık kekom.. Paylaşım için teşekkürler...

3. p a r s

p a r s New Member Üye

ne demek ne demek keko :d:D:d

4. feti

feti New Member Üye

kuşlarım yavrularını bırakıp kaçmışlardı şırıngayla ben besledim büyüttüm fakat şimdi büyümelerine rağmen uçamıyorlar çok hantallar güvercin sütü gerçekten yavrular için çok önemli

5. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

bilgiler için tşkler

Sayfayı Paylaş