Filo güvercinleri kaç yıl karışma yapar

Konusu 'Tartışma, Anket ve Soru Cevap' forumundadır ve fırat68 tarafından 26 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. fırat68

fırat68 Active Member Üye

Filo güvercinleri kaç yıl karışma yapar ve Karışmaya hangi yaşa girdiğinde başlar.Bizlerin beslediği posta kuşları gibi genç yaşlı diye ayırıyormusunuz?

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

kardeş filo güvercinleri ortalama 4 veya 5 yaşına kadar karışma yapar o yaşlardan sonra ya damızlığa ayırırız yada ayak dediğimiz karışma sonunda kuşa takvidede kullanırız genelde iyi kuşları damızlığa kullandımızdan dolayı askeri kırma kuşlarıda ayaga aktarırız.ama bazen kırma kuşların çok yigit ve saglam olanlarını ve özellikle damda 3 5 sene karışma yapıpda yakalanmamıs kusu mutlaka yavru almak için eşleriz normale zaten bir kuş filoda ortalama 2 yıl karışma yapıyor yakalanmadımı uzun yıllar hizmet ediyor.
    Karışmaya hangi yaşlarda göndermeye geline eger kuşu baska bir filodan almış isek ve yeni evine alıstırdıkmı en fazla 6 aylık veya 1 sezonluk egitimden sonra karışmacıların içine katıyoruz tabi burda yaş ve tecrübeye dikkat ediyoruz çok genç bir kuşu hemen salmayız 1 yaşını doldurmasını bekleriz 1 yaşını doldurduktan sonra 1 sezon ayak dedigimiz kusun karısmadan döndükten sonraki takviye filosunda ucururuz bir dahaki sezona karısmacıların içine atarız zaten bu işlemlerden gectikten sonra iyibir karısmacı oluyordur veya yakalanıyor gidiyor.

genc yaşlı ayırımı söyle yapıyoruz örnegin karısmaya 60 kus salıyorsak bunun içinde en az 30 veya 40 tanesi gecen yıllar karısma yapanlardandır. digerleri ise ya yavrudan bizde yetişen genc dedigimiz sezonda egitilmişlerdendir yada baska filolardan takviye ettiklerimizden oluyor çok yaslı kusu karısmaya genelde salmayız eve erken kaçıp gelme durumu söz konusu buda karışmada pek hoş bir durum degil yukardada dedigimiz gibi yaşlı kus yasına doldurmus kusları 3 sekilde degerlendiriyoruz. sormak istedigin varsa sor cvp larım

3. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

fehmı bılgılerınle bızlerı aydınlattıgın ıcın tesekkur ederım

4. uluhanmert

uluhanmert Active Member Yönetim Üyesi

iyi bı acıklama olmus sagolasın fehmı

5. guvercinurfa

ben teşekkür ederim daha bilgili arkadaşlarda yardımcı olacaktır

6. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

fehmi kardaş güzelce açıklamış fazla söze hacet yok.Yanlız kuşları satanda oluyor.Filo kuşları yaşlandımı kople satıp yeni filo kuradabiliyoruz genç nesil yetiştiriyoruz.Yaşlı bir filopek randuman tutmaz.
    saygılarımla urfadan fatih

7. guvercinurfa

evet haklısın fatih kardeş yaşlı filo pek randuman tutmaz düzgün karısma yapmaz yaslı kuşlar eve hep erken gelir

8. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

yaşlı kuşun eve gelmesi normal çünkü yaşını ve görevini tamamlamış olyor fehmi

9. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

açık çası yaşlı kuşları şu şekilde degerlendirmek lazım egitimli ve 8 9 yaşına gelmiş kuşları yeni nesil kuşları egitmek için kullana biliriz ve satmanın bi anlamı yok bence sonucda emekciniz bu kuşlar artı egitimi görmüş ve zayıyatsız karışma yapıyorsa cıkarmanın anlamı yok bence zamanla kuş kendini gösderir ve beni yollama artık der

10. guvercinurfa

dogan yaşlı kuş bencede herzaman genç kuşa yön gösterir futbol takımı gibi düşünmek lazım

Sayfayı Paylaş