FAYDALI BİLGİLER(HAKAN YILMAZ)

Konusu 'Güvercin ve Kültür' forumundadır ve kralgüvercin tarafından 20 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. kralgüvercin

kralgüvercin New Member Üye

Faydalı Bilgiler

Ben Hakan Yılmaz Tekirdağ Saraylıyım yıllardır güvercin yetiştiriyorum.Yetiştirdiğim ırklar gümüş kafa önden perçemli miskiler,sarı kafa önden perçemli miskiler,düz sarı kafa kaplamalar ve önden perçemli beyazlar.Özelliklede miski güvercinini çok seviyorum.Güvercin hobisini 1.olarak zevk 2.olarak ta ticaret için bakıyorum.Bana göre ticaret zevkin önüne geçerse o işten randıman alımayacağının kanaatindeyim.Büyüklerimiz söyler güvercin beslemek uğursuzluk getirir diye.Aslına bakarsak biraz mantıklı geldiğini düşünenlerdenim.Güvercin yetiştirmek herkesin harcı değildir.Belli bir sistemi belli bir işleyişe sahip olması gerekir.İlk olarak damızlık bir çift kuş edinmeniz gerekli.Bugün biliyorsunuz güvercin severler 2’ye ayrıldı.Performans türü kuş besleyenler ve Masa kuşu besleyenler.Şuan malumunuz en çok piyasası olan kuşlar sarı kafa miskiler ve sabuniler bu kuşların kafalarındaki sarıyı vermek için kuşlar çok çarprazlanmaktadır..3 hatta 4 kuşun özelliklerini taşıyabilirlir.Özellikle bu kuşlara merak salan arkadaşlara tavsiyem olacak bu kuşlar yapma kuşlar olduğu için bunlarda kullanılacak damızlıklarınız güvenilir olmalıdır.Her yerden kuş alınmamalıdır.Kuşu bir kere sağlam damardan edinmek hem sizi mutlu edecek hemde ilerde soyu sopu belli olmayan kuşlarla uğraşma imkanı vermeyecektir.Birde kümese sürekli kuş sokulmamalıdır.Ben kuşlarımın sağlığını taban ızgara ve 2 aylık bakım kürlerini uygulayarak çözüyorum.Gerek salmonella virüsü,hırlama,akıntı,tüy kalitesi,bit ve ishalden kuşlarımı bu şekilde koruyorum.Kuşlarınızın barındığı yerlere kireç atmayın kireç leşleri gömerken işe yarar.Ayrıca kuşların burun ve boğazı için tehdit oluşturabiliyor.Kuşlarınızın önündeki banyo kaplarına 2 kaşık sirke atın.Kuşlarınızın banyo yaptıktan sonraki keyfini hissedin.Çünkü sirke mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.Şimdi çok önemli bir noktaya geliyorum.Kuşlarınızın altını tanımak.Hemen şöyle özetleyeceğim herkes bir şey üretmeye çalışıyor.Yok bazen kan tutmadı dendiğini duymuşsunuzdur.Hemen 1.yavrular çıkar büyür beğenmessiniz eşleri ayırırsınız.Yeni kan aramaya çalışırsınız.Ben şöyle bir şey demek istiyorum arkadaşlar bir çift kuşta en az 5 çift yavruda karar verin.Bazen başka kuş eşleyebilir.Bazen istediğiniz özelliği kuşlarınızda göremeyebilirsiniz.Kuşlarınızı tanıyın bakın 5 çift yavruyu alın yorum size ait.Şuna inaninki çoğu kişi bundan yanılıyor.Dünyalarca para harcıyorlar.Yoksa kuşların damarlarında ne güzelliklker var.Yok sarısı az geldi yaramaz demeyin.Bendede oluyor.Bakıyorum sarısı az.2. yavruları alıyorum.Allah nazardan saklasın kınası çok iyi diyorum.Size bu kuşçulukta en önemli ipucu vermek istiyorum;ne beslerseniz besleyin kuşlarınızın sağlığına dikkat edin çünkü sağlık çok önemli hasta anne ve babadan sağlıklı kuş yetiştirmek iyi olmaz.Önemli olan kuşun niteliği fiyatı sayısı değil önemli olan sağlığıdır.Ve kuşlarınızı tanıyın.Buradan bu yazıyı okuyan herkese teşekkür eder bol ve sağlıklı yavrular dilerim.

SAYGILARLA
    HAKAN YILMAZ(<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kralguvercin.info">www.kralguvercin.info</a><!-- w -->)

2. hacibes

hacibes New Member Üye

paylasim icin tesekkürler kardesim

Sayfayı Paylaş