angut güvercini tartışma platforumu

Konusu 'Tartışma, Anket ve Soru Cevap' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 18 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. enes yörük

enes yörük New Member Üye

doğan topu bana atma ben demedım mı gelın oturun dıee. dedım abımgıl o aradalar. memet abıde karsıda oturuyor die. tesür ederim. sende dedın kı bız bırazdan gelırız loooo dedım tamam o zaman bi baktım sız yoksunuz ınsan bır der gıdıyoruz var mı bır emrınız ıstegınız. neyse sağlık olsun loo caiz mi :D benim 3 kelebir angut eyi getii heheheeh :D

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

len kurmi lafi carpitma:D yanımızdangettiginde demedik mi bizde kaçıyoruz:D

3. enes yörük

vaallaahh biiiillaahhh demedin.. ben dedım kı gelın oturun sızdedınız tamm gelıyoz. bi baktım hopp yoksunuzz.. TOP SENDEE walla doğann oyna oynayabıldıgın kadar hehe..

4. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

he canım bu ortadan sonra gol atsak ne yazar topla:D

5. mehmet boran

mehmet boran Member

herşey biyana dogan siz yanımıza gelmediz zeynal sende geldiklerini ihaleden sonra söledi poslaşın arayızda :)

6. enes yörük

pasa gerek yok abii ben gereken ortayı yaptım walla :D dediler tmm gelcez. bi baktım yalan oldular :d ha birde ihalede ayrı ayrı yerde oturdugumuz ıcın sana geldıklerını solıyemedım memet abı

7. mustafavilgen

mustafavilgen Member

1- Angut kaç renktir ve orjinal ve en çok aranan renk hangisidir?
    Angut tek renk tek ton kırmızıdır. Tepeden kuyruk ucuna kadar kırmızıdır. Kuyruğun son feklerinde ve paçalarında dahi renk açılması olmamalıdır.
    2- Angutlar kaç yıl yaşar.?
    Sağlıklı bakıldığı takdirde ortalama güvercin ömrü kadardır, fakat genel olarak genetik havuzunun çok geniş olmamasından dolayı, hastalıklalara karşı direnci düşüktür.
    3- Angutlarda yavru bakımı nasıldır?
    Benim gözlemlediğim kadarıyla yavrularına oldukça düşkündürler. Sadece her çiftin kendisine ait bölmesinde beslenmesi yavru verimini oldukça fazla arttırmaktadır. Özgür olmaları yavru bakımını olumlu etkilemektedir.
    4- Angut güvercini uçarmı?
    Kendi angutlarımdan gözlemlediğim kadarıyla pek uçma taraftarı olmayan bir cins, uçtuğu takdirde kesik kesik kanat vuruşlarıyla kısa süreli uçuşa sahiptir.
    5- İyi bir angut nasıl olur?
    Bu genel olarak en zor soru, tartışılır. Naçizene fikrim; Orta iriliktedir. Benzeri olan buhara, demkeş, ve english trumpeterlerinden daha küçük olur. Renk oldukça koyu kırmızı olmalı, fakat bu kırmızı göz, gaga ve tırnaklara sıçramamalı, yani demli tavşan kanı çay renginde olmalıdır. Gaga rengi kemik rengi beyaz olmalıdır. Gagası biraz uzundur kısa olanları mevcutsa da belirgin kısalık makbul değildir. Gagada ve tırnaklarda leke veya zikir olmamalıdır. Gözü beyaz renklidir. Gözbebeği siyah renktedir. Göz çevresi eti açık renklidir ve belirgin değildir. Perçeminin ve kepezinin düzgün olması perçemin basık olması simetri merkezinin gaganın biraz gerisinde, yuvarlak olması tercih sebebidir. Perçemi gözleri kapatmamalıdır. Kepez geniş olmalı ve çift burmalı olmalı, kepezi ve perçemi birbiriyle birleşmemelidir. Dik duruşlu olup, kuyruğunun yere de değmemesi gereklidir, bu diğer ırklara (buhara, demkeş, ve english trumpeterleri vb.) göre en ayırdedici özelliklerinin başında gelmektedir. Güneşte de yeşile göre kırmızı röflesi olması makbuldur. Paçaları uzundur yaklaşık 6-9 cm civarındadır. Dirsekten yukarıda paça olmamalıdır.
    6- Angutlarda kırma olurmu?
    Kırma olursa Angut olmaz
    7- Angutlarda kaç tepe olur?
    Kepezi (Cıgası) ve perçemi olmalıdır.
    8- Paçasız angut olurmu?
    Olur/olurmuş, kut ve çakşırlı (paçalı) kut olarak ikiye ayrılır, bu bilgiye nereden vakıf olduğum ise, amcam ''Allah rahmet eylesin'' Mustafa Bediroğlu, Urfa'da 50'li yıllarda eski Urfa yapışanlarından ve Angut beslermiş, paçalı ve paçasızlarından beslermiş. Geçtiğimiz yıllarda alakasız bır satış sitesinde elindeki damarının, Urfa'dan geldiğini ve 30 yıllık olduğunu söyleyen İçanadolu'da bir ilde ikamet eden bir abimizde paçasız olanlarının fotoğraflarını gördüm (cıgası ve tepesi mevcut paçasız Angutlar). Ayrı olarak, kendimde şahsen küçükken Urfa'da göğsü güllü olanlarınıda gördüm ve oldukça güzel kuşlardı.
    9- Angutlarda göz gaga rengi ve tırnak rengi nasıl olmalıdır?
    İyi bir angut nasıl olur.? Sorusunda yanıtlanmıştır.
    10- Angutların eşi ölmesi durumunda kendisininde öldüğü ve başka eşe çift olmadığı doğrumudur?
    Doğru değildir. Bu özellik Angıt Ördeğine aittir, sadece isim benzerliği vardır

Sayfayı Paylaş