agızda sarı mantar

Konusu 'Karşılaşılan Sorunlar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 11 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

arkadaşlar bazı kuşlarımın agzında sarımsı mantarlar oluştu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

fehmi kardeşim o mantar degil cicek dir bagirsakdan başliyo o ve diger kuşlarında ayır bulaşıcı cünkü onun iki tür ilaçı var sana isimleri veririm dikkat et diger kuşlarından ayır suluklarınıda kuşun bogazını elinden konturl et bak ici top top olmusmu

3. DoganBeq

abicim pox dediğimiz çiçek türü ağız içi altve üst daamakta sarımsı yara olur ve bu yaraları siz ağızdan başladığını snarsınız oysaki o aşağıdan barsaktan sarıp gelir eğer dediğim ilacı kullanırsanız düzelir yoksa sonu ölüm.

gambamix tekli tedavide ağıziçleri yaraolan kuşlar için ama diğerlerinede toplu tedavi için ronidozol yapılması lazım derim. Çünkü ilerde diğerlerinede buşaşabilir.

4. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

dogan senin söyleiğin hastalıkda yani poxda daha çok genç kuşlarda görülen bir hastalık o. kuşun derisinde kahverengimsi renklenmeler oluşur nefes alma ve yem yeme sorunları vardır hastalığınilk zamanlarında kuşun tüy olmayan yerlerinde ayak gözün çevresi ve gagada siğil benzeri sonradan üzeri kabuk bağlayan yaralar olur bu yaralar 15-20 gün sonra kendikendine kaybolur kuşun ağızının içinde ve damakta sarı renkli sert irin tabakaları olur ve bulaşıdır bu belirtiler varsa o kuşları digerlerin ayırmak gerekir fehminin kuşlarına görmeden pox diyemeyiz çünkü bizim agız diye tabir etttiğimiz ve genellikle sıcak ve havısız ortamlarda bulunan kuşlarda oluşan hastalıkda olabilir..

5. DoganBeq

ahmet fehmini dedigi hastalıgı biliyom şu an urfada o hastalık cok yaygın durumda o yüzden söledim ha bu arada cicek hastalıgının bir cok cesidi vardir sadece hayvanin dış kısmında cıkmaz tüysüz yerinde falan cıkmaz ben bu hastalısı sevgili cevdet polat abimle detaylı şekilde konuşdum be onun tarifi ve dedigi şekilde görülmüşde ve bu ilaçları bana tavsiye etmişdir ama ki bu ilaçları bulamassa fehmi kardeşim samırsak ve tuz karıştırıp cicek olan yerin üzerine süreçen be muhtemel 15 20 gün içinde kurtulur not samırsak ve tuz tedavisi yeni baslayan hastalık icin ise yarar

6. hasan63urfa

hasan63urfa New Member Üye

Fehmi abi kıh olmasın dediğin kıh ise salça ile karbonat sür

7. DoganBeq

Fehmi abi kıh olmasın dediğin kıh ise salça ile karbonat sür

kardeş kıh dedigin kuşda hırıltı yapar ama fehmin dedigi agiz icinde sarimsi yara ve buda cicek hastaligidir gambamix kullanirsa inş düzelir

8. guvercinurfa

kus öldü dogan kara nakıslıydı neyse saglık olsun

9. AHMET ESEN

diğer kuşlarında olmadıgına eminmisin fehmi istersen önlem için bi tadavi uygula diğerlerinede bulaşmış olabilir.

10. guvercinurfa

ahmet cogu öldü zaten bulasmıs gec fark ettim neyse saglık olsun

11. AHMET ESEN

neyse hayırlısı olsun bak benim iki kuşdada var hemen ayırdım nolur nolmaz bakıma karantinada devam.

12. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

walla bugun tum kusların agzına baktım çok şükür bişey yok.. Kuşları susuz bırakıyorum. iyice susattıktan sonra suluklarına NEOTERRAMİYCİN tozunu koyup ardından suyla karıştırıyorum. bölece susayan kuşların hepsi su kirlenmeden ve ialç etkisini kaybetmeden içiyo.. çok şükür hiç bir kuşum hasta deil durgun deil. Herkese geçmiş olsun.. Kalan sağlar bizimdir :)

13. guvercinurfa

ahmet sanada gecmiş olsun bende tek angutta var oda gecer inş ölen öldü zaten

Sayfayı Paylaş