Üretimde güvercin yumurtası saklama teknikleri

Konusu 'Üretim, Verimlilik, Yöntemler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Sevgili arkadaşlar bir çoğumuzun en büyük sorunlarından biri üretim zamanında güvercinlerimizden yavru alamamaktır. Bazı kuşlarımızın yumurtada oturmaması veya iyi bakmaması bu soruna en büyük sebep diyebiliriz. Bu yüzden bir çoğumuz bakıcı kuşlara yöneliriz ve genelde bakıcı kuşlarımızı iyi yavru bakan kuşlardan seçeriz. Doğal olarak bu yöntemide uyguladığımızda karşımıza yumurta günlerini denk getirememe sorunu çıkmaktadır. Bu sorunuda en iyi yöntemle yani yeni olmuş yumurtaları muhafaza ederek çözebiliriz.
  Nasıl muhafaza ederiz?
  Öncelikle söylenmesi gereken birkaç önemli nokta var. Yumurta yapmış kuşun altından yumurtalarını hemen almanız gerekmektedir. Anne ve babasının oturmamasını sağlamanız gerekmektedir. Oturursa o yumurtanın çıkmama oranı yüksek olmaktadır bu yüzden ilk yumurtayı bıraktığı zaman oturmadan altından alıp altına bir boş yumurta veya yapay yumurta
  varsa elinizde bakıcı kuşlarınızın yumurtasınıda koyabilirsiniz. Tabi 2 gün sonra diğer yumurtayı yapınca onuda aynı şekilde altından almanız gerekmektedir ve yine başka bir yumurta koymanız gerekmektedir. Kuşun altından aldığınız yumurtaları bir yerde müdafa edebilirsiniz. Yalnız müdafa süreniz 7 gün ile 10 gün en geç 12 gün içinde bakıcıların altına konulması gerekmektedir. Daha uzun süre müdafa edeceğiniz yumurta çıkmaya bilir bunuda unutmayınız. ( Müdafa şekillerini aşağıda belirteceğim. ) Ayrıca altından yumurtasını alıp yerine boş yumurta koyduğunuz kuşunuzun altından koyduğunuz boş yumurtayı 1 hafta boyunca almamanızda fayda vardır çünkü altından aldığınız ve yerine başka yumurta koyup bir müddet oturtmazsanız dişi kuşta yumurtadan kesilme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bununda en büyük nedeni ise erkek kuşun yumurta görmediği zaman dişi kuşla tekrar ve çabucak eş tutma yüzündendir diğer yumurta etkisinden kurtulamadan tekrar eş tutup yumurta yapması bu işlemi sürekli gerçekleştirmesi bir müddet sonra dişiyi yoracaktır sorunlar çıkacaktır bilmenizi isterim.

  Muhafaza şekilleri; Yumurtalarınızı kinder sürpriz yumurtası ( bakkal marketlerde var ) içerisinde çıkan sarı kutu içerisinde saklayabilirsiniz ama küçük kuşların yumurtası için en mantıklısıdr iri kuşun yumurtası sığmaz sığsa bile çıkarırken veya koyarken kırılabilirsiniz.
  Ayrıca danone yoğurt kutularının içindede saklayabilirsiniz buna büyük ve küçük yumurtalarda girebilir boyutları yeterlidir. İsterseniz bu iki yöntemdede pamuk veya selpak kullanabilirsiniz. Yumurtaları koruma amaçlı sarabilirsiniz.
  Bir diğer yöntemde marketlerden aldığımız tavuk yumurta koli kutuları bunlarında içerisinde saklayabilirsiniz kırılma riski yoktur tek tek tavuk yumurtası şeklinde yerleştirerek muhafaza edebilirsiniz.
  Birde bir kap içerisinde saklayabilirsiniz bu yöntem genelde fazla yumurta elinizde varsa tercih edebilirsiniz bu yöntemde genelde ya komple pamuğa sarabilirsiniz veya soba, mangal külünde saklayabilirsiniz. Bu yöntemde kap altına pamuk veya kül serilir sonra yumurtalar koyulur sonra üstü tercih edilenle kapatılır saklama süresi aynıdır.

  Yazan: Fehmi Ateş
  Güvercinurfa arşiv yazarı
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  way babacan gene gizli tekniklerini döktürmüşsün güzel bilgiler icin tşkler eline emegien saglık
   
 3. fırat68

  fırat68 Active Member Üye

  güzel bilgiler paylaşımın için sağol abey
   
 4. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  fehmı ellerıne sağlık ağa.. gercekten cok gereklı bılgıler.
   
 5. mehmet boran

  mehmet boran Member

  bak bu konuyu sevdim ilerde lazım olabilir
  paylaşım için teşekkür
   
 6. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  ben teşekkür ederim sizlere
   
 7. YaKuP43

  YaKuP43 New Member Üye

  Bu teknikleri burda (kütahyada) yıllarca arasam bulamam çunki adamlar bu bılgileri meslek sırrı gibi saklıyorlar..Çok teşekkür bu bılgileri bizimle paylaştığınız için..
   
 8. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  fehmi ben kendi kullandıgım metoduda paylaşayım hemde isterseniz bir yıl saklayabilirsiniz bozulmadan bir kavanozun içine un doldurup yumurtaları bu unun içine gömerek isterseniz uzun zaman yumurtalarınızı muhafaza edebilirsiniz. sadece arasıra kavanozun agzını açıp havalandırmanız yeterli bu kavanoz herhangi bir saklama kabıda olabilir selpak ve pamuktan çok daha iyi bir saklama şeklidir un.SAYGILAR...
   
 9. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  deneriz ahmet:) bilgi için teşekkürler. yakup bey yorum için saolun
   
 10. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  dene dene ben geçen yılkı yumurtalardan yavru alıyom :D
   
 11. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  maşallah
   
 12. YaKuP43

  YaKuP43 New Member Üye

  Peki bu saklamak istedıgımız yumurtayı en geç kaç saat içinde kuşun altından almak lazım...?
   
 13. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  güvercinin üsütüne oturmaması laızm eger yumurta dogal sıcaklıgını yakalarsa ve o yumurtayı kaldırdınmı o yumurtadan hayır cıkmaz yapdıgından kaldırman en saglamı
   
 14. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  dişi kuş yaptıktan hemen sonra al oturmasın o yumurtanın yerinede altına plastik yumurta koy yoksa dişin sakat olur yumurta yapmaz bidaha üst üste dogumlar iyi degildir
   
 15. serhanbelli

  serhanbelli Active Member Üye

  Bilgiler için tşkler...
   
 16. urfalıserhat63

  urfalıserhat63 Active Member Üye

  faydalı bilğiler için tşkler
   

Sayfayı Paylaş